قهوه اسپرسو عصرگاهی، ساعت بدن را ۴۰ دقیقه عقب می‌کشد

قهوه اسپرسو عصرگاهی، ساعت بدن را ۴۰ دقیقه عقب می‌کشد

نوشیدن اسپرسو بعد از شام عالی به نظر می‌رسد اما می‌تواند شما را بیش از اندازه بیدار نگه دارد. نتایج و نکته‌های یک مقاله در همین زمینه:

اخیرا دانشمندان عنوان کرده‌اند که نوشیدن قهوه عصرگاهی نه تنها خواب را مختل می‌کند بلکه چرخه ۲۴ ساعته درونی بدن را بازنشانی کرده و در عملکرد آن دسته از پیام‌های مولکولی که یک فرد را در یک زمانبندی ۲۴ ساعته نگه می‌دارند اختلال ایجاد می‌کند.
محققان با انتشار مقاله‌ای در مجله Science Translational Medicine گزارش دادند که نوشیدن اسپرسو سه ساعت قبل از خواب، ساعت بدن را به طور میانگین ۴۰ دقیقه به عقب می‌برد. هر چند که اثرات espresso-overdoseکافئین بر هوشیاری و خواب به خوبی شناخته شده است، اما تاکنون محققان مطمئن نبودند که چگونه این ماده چرخه ۲۴ ساعته درونی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
پژوهشگران همچنین دریافتند سلول‌های انسانی که در آزمایشگاه در معرض کافئین قرار می‌گیرند چرخه ساعت شبانه‌روزی خود را طولانی‌تر می‌کنند. به نظر می‌رسد که این اثر با مولکول‌هایی که در تنظیم ریتم ۲۴ ساعته بدن نقش دارند مرتبط است. اختلال در عملکرد طبیعی ریتم شبانه‌روزی بدن، بیماری‌های متابولیک و بیماری‌های عصبی از جمله اختلال دو قطبی، اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب را به دنبال دارد.

دیدگاه‌تان را بنویسید: